how accurately we can reconstruct the faces of the dead

how accurately we can reconstruct the faces of the dead
how accurately we can reconstruct the faces of the dead
--

Ieskatīties acīs vēstures slavenībām un senčiem – tas ir aizraujoši! Šādu iespēju ar tehnoloģiju starpniecību piedāvā modernā zinātne, un mēs tiekam aplaimoti ar ļoti reālistiskiem portretiem – Ēģiptes faraoni, senu kultu upuri un cilvēki, kas dzīvojuši pat pirms 30 tūkstošiem gadu. Mums Latvijā varbūt būtu interesanti redzēt, kā izskatījies Rīgas dibinātājs bīskaps Alberts vai Maija, Turaidas Roze. Bet vai tiešām šie digitāli radītie attēli ir precīzi? Vai tehnoloģijas ļauj mums “uzzīmēt” senču sejas tieši tādas, kādas tās bija?

[–>

Video, kā pliks, balts galvaskauss “apaug” ar miesu un kļūst par normālu cilvēka seju, vienmēr ir fascinējoši! Tā mēs ieskatāmies acīs “zelta” faraonam Tutanhamonam vai vikingu karotājam, vai inku priesteru upurētai meitenei. Viņi izskatās tieši tāpat kā mēs, mūsu darba kolēģi vai kaimiņi!

[–>

Bet vai modernās tehnoloģijas patiešām spēj pilnīgi precīzi rekonstruēt cilvēka izskatu? Jā, DNS precīzi atklāj, kāda bijusi acu, matu un ādas krāsa, bet kā ar tādām “detaļām” kā deguns un ausis, kas ir unikālas katram cilvēkam, gluži kā pirkstu nospiedumi? Te atmiņā nāk interneta joks, kā izskatītos kaķēns, ja nezinātājs mēģinātu atveidot dzīvnieka izskatu tikai pēc galvaskausa, kuru rotā asi un diezgan pamatīgi ilkņi un tikpat iespaidīga izmēra acu dobumi. Tur var tapt arī citplanētiešu filmu cienīgs plēsoņa, ne mums zināmais pūkainais mājas murrātājs.

[–>

“Rekonstrukcija tiek veidota, balstoties uz informāciju par cilvēka izcelsmi, galvaskausa formu, DNS sniegto informāciju. Jebkurā gadījumā gala rezultāts ir faktos balstīta interpretācija. Cik ir faktu un cik – interpretācijas, atkarīgs no pieejamās informācijas daudzuma,” skaidro Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieks, MSc. biol. Jānis Ķimsis.

To continue reading, purchase a subscription.

Follow “Delfi” also on Instagram or YouTube profile – join to learn the most important and interesting things first!

The content of the publication or any part of it is protected by copyright within the meaning of the Copyright Law, and its use without the permission of the publisher is prohibited. Read more here


The article is in Latvian

Latvia

Tags: accurately reconstruct faces dead

-

NEXT Inclusion in the “Michelin Guide” restaurant guide is a big day for Latvia and Valmiera